W odpowiedzi na apel Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych i Bp Tadeusza Bronakowskiego, Krucjata Wyzwolenia Człowieka podjęła służbę w 55. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu w wielu parafiach naszej diecezji. Zachęcali też inne wspólnoty do wspólnej modlitwy. Hasło tego roku „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę” bardzo łączy się z charyzmatami KWC oraz jest to przesłanie do wszystkich ludzi, którzy powinni dążyć do tego dobra, do trzeźwej Ojczyzny.

Jednak lęk i wygoda w ludziach są duże, bo jest bardzo trudno ofiarować swoją abstynencję Bogu w intencji drugiego człowieka by go wesprzeć duchowo. Wszystkie modlitwy były zaczerpnięte z książki „Apostoł Trzeźwości 2022 „, który jest rozsyłany do wszystkich parafii.

Dziadowa Kłodowa –kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – Koronka do Bożego Miłosierdzia o trzeźwość Ojczyzny, dziesiątek różańca, modlitwa wiernych, rozważania Drogi krzyżowej.

Ostrów Wlkp.- w 10 parafiach krucjatowicze podjęli rozważania Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości , m.in. w parafiach: Zbawiciela, Św. Antoniego z Padwy, Św. Ducha, Konkatedra, Św. Pawła.

Ostrów Wlkp. – kościół św. Antoniego z Padwy – grupa krucjatowiczów podjęła czytanie lekcji na Mszach Świętych i modlitwy wiernych oraz rozważania do Drogi Krzyżowej.

Ostrów Wlkp. – kościół Św. Pawła – codziennie 10 tka różańca z wprowadzeniem patrona dnia i odpowiednimi cytatami i modlitwą na zakończenie, Droga Krzyżowa z rozważaniami z Vademecum 2021

Ostrów Wlkp.- kościół Najświętszej Marii Panny – czytania lekcji na Mszy Świętej i rozważania Drogi Krzyżowej – zaangażowane osoby z Domowego – Kościoła, Wspólnota Dorosłych i parafianie( 14 osób)

Mikorzyn koło Kępna – Sanktuarium Św. Wojciecha – Msza Święta w intencji trzeźwości.

Kobylin – kościół Matki Bożej przy Żłóbku – rozważania Drogi Krzyżowej w intencji wyzwolenia z nałogów.

Cieszęcin –czytanie rozważań na Drodze Krzyżowej- 8 osób i modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Chełmce – wystawiona Parafialna Księga Trzeźwości

Kalisz – kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła – od lat zaangażowane są wszystkie wspólnoty wraz z kapłanami przy: modlitwie do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności , podawanie intencji na każdej Mszy Świętej, czytaliśmy lekcję , modlitwę wiernych wg Vademecum Trzeźwości 2022, rozważania Drogi Krzyżowej a parafianie mieli zapalone malutkie lampki, rozważania do modlitwy różańcowej w trzech dniach oraz w dwóch Koronka do Bożego Miłosierdzia, dyżury przy stoliku z Parafialną Księgą Trzeźwości gdzie wpisywały się osoby podejmujące abstynencki post. Została ona zaniesiona w darze bogu, na ołtarz. Kapłan pobłogosławił temu dziełu. W kruchcie był stolik z informatorami i książkami o tematyce trzeźwościowej, czasopisma KWC pt. „Eleuteria”. Na tablicy parafialnej były wywieszone: plakat, nabożeństwa i spis grup z adresami Anonimowych Alkoholików. Był to bardzo owocny czas, który zbliża wspólnoty i przekazane zostało z troską przesłanie o trzeźwości naszych rodaków.

Nowe Skalmierzyce – czytanie lekcji na Mszy Świętej i rozważania do Drogi Krzyżowej.

Byczyna– czytanie lekcji, modlitwy wiernych podczas Mszy Świętych oraz komentarze podczas Drogi Krzyżowej w II piątek Wielkiego Postu.

Krotoszyn – czytanie komentarzy podczas Drogi Krzyżowej w II piątek Wielkiego Postu.

Dzietrzkowice – modlitwa wiernych podczas Mszy Świętych.

Czarnylas – modlitwa wiernych podczas Mszy Świętych, podjęcie postu- abstynencji alkoholowej i wpisy do wystawionej Parafialnej Księgi Trzeźwości.

Od 07 marca do 09 marca w Konkatedrze w Ostrowie Wlkp. odbyły się rekolekcje wielkopostne pt. „Wyzwoleni w Chrystusie”. Głosił je Ks. Wojciech Ignasiak. A odpowiedzialnymi byli Gabriela i Andrzej Wardeńscy, animatorzy diecezjalni diakonii wyzwolenia. Były one uwieńczeniem tygodniowej modlitwy o trzeźwość narodu. Diakonia wyzwolenia oczekiwała większego zaangażowania krucjatowiczów. Jednak cieszymy się obecnością tych co dali świadectwa i służyli oprawą muzyczną, dziękujemy Bogu i Niepokalanej.

Dziękujemy wszystkim ks. proboszczom, którzy byli otwarci na spotkanie z trudnym tematem trzeźwości.

Dorota – członek diakonii wyzwolenia.