Dnia 20 sierpnia 2022 odbyła się 14. Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) naszej diecezji. W tym roku odwiedziliśmy Parafię Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie nad Prosną.

Słowa wstępu skierował do nas wikariusz tutejszej parafii ksiądz Damian, ukazując nam wiele szczegółów z bogatej historii pofranciszkańskiego kościoła. Po jego słowach wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jarosław Dębiński- moderator KWC diecezji kaliskiej. Mówca skupił się na trzech hasłach: „Posłani. Trzeźwi. Wolni” Jesteśmy posłani do aktywnej troski o tych, których kochamy. Nie wolno lekceważyć idei abstynencji, bo ma ona ogromną wartość. Mamy być wolni, wpatrzeni w Chrystusa, który w wolności oddał życie za nas wszystkich.

Razem z nim Eucharystię sprawowali – Moderator Ruchu Światło-Życie Diecezji Kaliskiej ks. Daniel Zarębski, ks. Maciej Krulak oraz ks. Damian Janicki.

Kolejnym punktem pielgrzymki było wspólne spotkanie przy kawie i ciastku, gdzie mogliśmy nacieszyć się swoją obecnością. Po chwilach radości i budujących rozmów wysłuchaliśmy konferencji ks. Macieja pt. “Eucharystia źródłem wyzwolenia”.

Kapłan porównał członków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do średniowiecznych rycerzy, uczestniczących w wyprawach krzyżowych, którzy gotowi na śmierć, wyruszali z Europy, by wyzwolić Ziemię Świętą z rąk muzułmanów. Zadał pytanie: czy jest we mnie taki radykalizm wiary, który zachęci innych do pójścia za Chrystusem? Czy jestem wolny? Czy doświadczyłem tego, że Chrystus mnie wyzwolił?

Czym jest dla mnie Eucharystia? Czy uczestnictwo w ofierze Chrystusa czyni mnie wolnym?

I stwierdził: to my, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka mamy być “rybami płynącymi pod prąd”. Mamy oddawać swoje życie, żeby chronić innych, by tworzyć nowy styl życia… Na tym polega prawdziwa wolność chrześcijańska!

Po konferencji nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i 15 minut adoracji w ciszy.

Jedna osoba przystąpiła do Krucjaty i przy śpiewie hymnu “Serce wielkie nam daj!” i szpalerze podniesionych rąk złożyła deklarację abstynencką na Księdze Czynów Wyzwolenia.

Wyjeżdżaliśmy z gościnnego Grabowa z pokojem w sercu i Bożym słowem do rozważenia i zastosowania w życiu. Pielgrzymka liczyła ok. 60 osób z różnych miejscowości naszej diecezji.

I tak oprócz Kalisza i Ostrowa Wlkp. były reprezentowane: Nowe Skalmierzyce, Dzietrzkowice, Polanowice, Doruchów, Kaski, Byczyna, Bruny, Marszałki, Bukownica, Wolica, Szczypiorno, Galewice, Osiek, Cieszęcin i Komorów.

Dziękujemy Bogu i Niepokalanej za dar tego spotkania.

Dziękujemy za obecność kapłanów oraz wszystkich sympatyków Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Animatorzy KWC

Dorota Kasprzak

Gabriela i Andrzej Wardeńscy