W minionym 56. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podjęli w bardzo wielu parafiach naszej diecezji różne inicjatywy mające na celu pomoc konkretnej osobie z problemem alkoholowym lub współuzależnionej. We wszystkich dziesięciu parafiach Ostrowa Wielkopolskiego odbyły się Drogi Krzyżowe w intencji uzależnionych.

“Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2023”

Rozważania poszczególnych stacji czytały małżeństwa z Domowego Kościoła lub inne osoby, którym leży na sercu sprawa trzeźwości w rodzinach, w parafiach i w całym polskim narodzie. Szeroko rozpropagowane “Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2023” (gdzie zamieszczono trzy różne propozycje rozważań drogi krzyżowej) posłużyło wielu z nas jako pomoc w przygotowaniu własnych przemyśleń do parafialnej drogi krzyżowej w intencji uzależnionych od alkoholu. Modliliśmy się również w intencjach ludzi uwikłanych w innego rodzaju nałogi, które w obecnym świecie zbierają swoje żniwo. Są to uzależnienia od nikotyny, e-papierosów, Internetu, mediów społecznościowych, dopalaczy, narkotyków, pornografii i innych, coraz trudniejszych do opanowania…

W niektórych parafiach, gdzie KWC działa już od wielu lat (jak np. kaliska wspólnota w parafii Świętych Piotra i Pawła, Dobrzec) przez cały tydzień trzeźwości była wystawiona parafialna księga trzeźwości, gdzie parafianie chętnie wpisywali swoją deklarację abstynencji od alkoholu na czas Wielkiego Postu. Ksiądz proboszcz Stanisław Tofil zadbał o to, by po każdej mszy św. była dodatkowa modlitwa za uzależnionych. Zainteresowani parafianie mogli zaopatrzyć się w broszury i ulotki przybliżające temat szkodliwości nadmiernego picia, a także dowiedzieć się z nich, gdzie konkretnie szukać pomocy dla swoich bliskich, sąsiadów i innych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie zabrakło też modlitwy różańcowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia w tych intencjach. Modliliśmy się także za ludzi dobrej woli, którzy ofiarowali za innych swoją abstynencję od alkoholu do końca życia. Podobne inicjatywy podjęto w wielu innych miejscowościach i parafiach naszej diecezji. Żeby wymienić choćby niektóre z nich: Wysocko Wielkie, Dziadowa Kłoda, Syców, Jarocin, Kobylin, Ostrzeszów, Skalmierzyce, Cieszęcin.

…ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski

W tych działaniach wspiera nas niestrudzenie ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski – Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Ks. biskup chętnie przyjechał do Kalisza, by wygłosić wstępny referat podczas kaliskiej konferencji “Ku Trzeźwości Narodu – wezwani do działania”, która miała miejsce we wrześniu ub.r. w murach Akademii Kaliskiej. Przy okazji gorąco zachęcamy wszystkich do słuchania 7-minutowych środowych wystąpień księdza biskupa w Radiu Maryja, bezpośrednio po wieczornym różańcu, tj. około godziny 20.45.

Wszystkich członków i kandydatów KWC zachęcamy do nawiązania współpracy ze swoimi proboszczami. (Warto w tym celu zaopatrzyć się w APOSTOŁA TRZEŹWOŚCI 2023, który powinien być w parafii, bo w lutym 2023 otrzymali go wszyscy proboszczowie). Cały rok modlimy się w krucjatowych intencjach, ale w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu i w sierpniu- miesiącu abstynencji, szczególnie intensyfikujemy swoją działalność na rzecz parafii. Pamiętajmy o tym, że przynależność do KWC to nie tylko moje niepicie. Jest naprawdę wiele do zrobienia! O blankiety deklaracji i ulotki przybliżające ideę KWC pytajcie Dorotę Kasprzak i nas.

Gabriela i Andrzej Wardeńscy
– animatorzy Diakonii Wyzwolenia Diecezji Kaliskiej