Ile piją Polacy?
Czy tyle, co za czasów ks. Blachnickiego? Zdziwicie się, ale odpowiedź brzmi TAK. Lata 50. kiedy to Ksiądz Franciszek powołał do istnienia Krucjatę Trzeźwości oraz Apostolat Czystości, to czas kropka w kropkę taki sam, jaki mamy teraz. Spożycie alkoholu na głowę mieszkańca Polski wynosiło wtedy tyle samo, co teraz. A czystość przedmałżeńska jest tak samo “niemodna”, jak wtedy. Od swojego nielicznego “wojska Gedeona” wymagał abstynencji i promowania Nowej Kultury.

Tymczasem mija prawie 70 lat. I nic się nie mieniło. Stoimy w miejscu, czyli – biorąc pod uwagę dzisiejszy pędzący świat – cofamy się. A przecież nie musimy wydawać pisemek na powielaczach! Kto z nas dziś pamięta tytuł NIEPOKALANA ZWYCIĘŻA? To skromne pisemko jako dodatek/wkładka do “Gościa Niedzielnego”, było jednym z najlepszych narzędzi propagowania idei Krucjaty.

Dziś mamy już opracowany na 100-lecie Niepodległości Polski NARODOWY PROGRAM TRZEŹWOŚCI. Mamy oddanego sprawie Ks. bpa Bronakowskiego.

Organizowane są kongresy, konferencje i inne eventy trzeźwościowe. I ciągle nurtuje nas pytanie: Dlaczego to nie działa?

27 marca 2023 roku braliśmy udział w I Regionalnej Konferencji “Narodowego Programu Trzeźwości”. Kto ją zorganizował? Burmistrz Kępna Piotr Psikus. Czego się tam dowiedzieliśmy? Ano tego, że w Kępnie na mocy uchwały rady miejskiej z 2018 roku obowiązuje ZAKAZ SPRZEDAŻY ALKOHOLU W GODZINACH NOCNYCH. Można? Można. A przy okazji pytanie: kto przede wszystkim kupuje alkohol nocą na stacjach benzynowych? Czy alkoholicy? Otóż nie. Jest to przede wszystkim młodzież wracająca z dyskotek oraz… kierowcy samochodów!

fot. radiosud.pl

29.04.-1.05.23. w Warszawie-Sękocinie byliśmy na ogólnopolskim spotkaniu przedstawicieli Krucjaty Wyzwolenia Człowieka z wszystkich (w założeniu) diecezji Polski. Temat brzmiał: “Jedność- Diakonia- Formacja”. Czym chcemy się podzielić z tamtego spotkania?

Z konferencji ks. Jarosława Błażejaka wynotowaliśmy i pragniemy zapamiętać choćby tyle: “Gdzie szukać pomocy podejmując diakonię, do której każdy z nas jest wezwany?” W postawie Chrystusa Sługi. Tam należy szukać pokładów głębszej duchowości, a pomocą dla naszych wewnętrznych przeszkód i ułomności jest Maryja, jako służebnica Boża. Wyłom w idei służby uczynił szatan mówiąc Bogu- nie będę Ci służył! Gdy my mówimy posłudze – nie! – stajemy po jego stronie.

Antidotum na postawę szatana jest Chrystus. On zawsze mówił Bogu -tak!
Jaką postawę wybieram, gdy otrzymuję posługę?

10 maja br. Konferencja “Ku trzeźwości Narodu- wezwani do działania” w Poznaniu rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w katedrze z udziałem 9 kapłanów, której przewodniczył i słowo wygłosił Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki. Usłyszeliśmy wykład dotyczący alkoholu w Starym i Nowym Testamencie oraz taką konkluzję: “alkoholizm jest złem moralnym, bo czyni człowieka niezdolnym do samokontroli i (…) jest to nasza klęska społeczna”.  W swoim wystąpieniu ks. bp Tadeusz Bronakowski powiedział na wstępie, że “nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla człowieka”. Pani minister Marlena Maląg stwierdziła, że “alkohol jest przeciwnikiem dążenia do stabilnej, silnej rodziny”, co jest priorytetem działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Pani Jolanta Terlikowska -dyrektor Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka na Kopiej Górce zauważyła m.in., że “piwo kosztuje mniej niż woda w butelce”. Podczas konferencji, którą wygłosiła autorka wielu poczytnych książek dla młodzieży, pani Małgorzata Nawrocka padły takie zdania: musimy “rozwiązywać problemy zanim… urosną”, zatroszczyć się o wysoką kulturę, która jakby zanika w zderzeniu z wszechobecną pop-kulturą, zadbać, aby “polski dom był bez wulgaryzmów”, a w konkluzji stwierdziła, że ciągle jeszcze najwięcej do zrobienia w tym zakresie mają rodzice!

Ks. Paweł Pawlicki reprezentujący Apostolat Trzeźwości archidiecezji poznańskiej, który ma już 25 istnienia, powiedział o tym, jak Apostolat realizuje swoje zadania organizując rekolekcje, zloty, dni skupienia. Bolał natomiast nad tym, że prawie nie ma już profilaktyki. Nie są zapraszani do szkół ani na rekolekcje… Uświadomił wielu z nas, jak ważna jest modlitwa. Polecał modlić się za wstawiennictwem kandydata na ołtarze Sługi Bożego Mateusza Talbota – alkoholika.

fot. MRiPS_GOV_PL

Podsumowując stwierdzamy, że potrzeba więcej modlitwy i wiary w to, że “wojsko Gedeona” spełni swoją rolę, mimo wszelkich przeciwności.

Maryjo, Jutrzenko Wolności – módl się za nami!

Gabriela i Andrzej Wardeńscy
Animatorzy KWC