W dniach 27-31 grudnia 2022 r. uczestniczyliśmy w ORD, organizowanym przez naszą filię we Włocławku.

Co to jest ORD?

ORD to Oaza Rekolekcyjna Diakonii, która jest szczytem formacji oazowej, pomaga po wcześniejszym przebyciu formacji podstawowej, spojrzeć syntetycznie na duchowość Ruchu Światło-Życie.

Jak przeżywaliśmy ten czas?

Każdy dzień rekolekcji był skupiony wokół innego tematu: Światło-Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota i Nowa Kultura.

Rozumienie tych treści weryfikowaliśmy podczas konferencji, namiotu spotkania, syntezy biblijnej, dzielenia się Ewangelią. Szczytem oczywiście było spotkanie z Jezusem Eucharystycznym przeżywane we wspólnocie rekolekcyjnej.

To wszystko miało nas doprowadzić do refleksji, czy Ruch Światło-Życie to nasza droga, to nasze miejsce w Kościele? Czy jesteśmy gotowi do służby Kościołowi w tym Ruchu i poprzez ten Ruch? Czy nasza dotychczasowa formacja do tego właśnie nas doprowadziła?

Dla nas był to czas zastanawiania się, czy rzeczywiście podporządkowujemy swoje życie Światłu? Gdzie szukamy źródeł tego Światła i czy dążymy do zachowania jedności między Światłem i Życiem? Jeszcze bardziej dotarło do nas, jak ta jedność jest istotna, aby być autentycznym świadkiem Chrystusa w codzienności. Przez lata formacji w Ruchu Światło-Życie wychowywaliśmy siebie do tego, aby zasady, które przyjęliśmy wstępując do wspólnoty, były naprawdę nasze, stały się naszą praktyką, a nie tym co ktoś nam każe. To właśnie dzięki charyzmatowi Ruchu jesteśmy w takim punkcie naszego życia małżeńskiego i rodzinnego, za który jesteśmy bardzo wdzięczni Bogu!

Z przekonaniem możemy powiedzieć, że pedagogika Ruchu prowadzi nas do wewnętrznej dojrzałości i wolności tylko wówczas, jeśli w pełni zrozumiemy, przyjmiemy i będziemy wierni charyzmatowi Światło-Życie.

Dlatego zachęcamy z całego serca wszystkich, którzy ukończyli formację podstawową, aby nie zwlekali z przeżyciem ORD.

Patrycja i Grzegorz

ORD, Włocławek
27-31.12.2022

Google Photo
Google Photo
Google Photo