57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Od wielu już lat członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) diecezji kaliskiej podejmują w swoich parafiach modlitwę i posługę w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu. Odpowiadamy w ten sposób na apel Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego- Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Trzeźwa Ojczyzna – to nasz cel i zadanie. W tej intencji podejmujemy post oraz ofiarujemy naszą abstynencję. To za człowieka potrzebującego wsparcia krucjatowicz nie pije, nie kupuje i nie częstuje alkoholem.

W wielu kościołach członkowie KWC za zgodą księży proboszczów, włączając parafian i członków innych wspólnot podejmują różne zadania. Zgłaszają się do czytania modlitwy powszechnej z intencją trzeźwościową inną na każdy dzień, prowadzą rozważania Drogi Krzyżowej, a także pełnią dyżury przy Parafialnej Księdze Trzeźwości, tam, gdzie takie księgi istnieją. W niektórych parafiach od poniedziałku do czwartku była codzienna modlitwa różańcowa z rozważaniami na temat trzeźwości. Księża proboszczowie wraz z wiernymi modlili się o trzeźwość narodu polskiego przez pośrednictwo Maryi Niepokalanej Jutrzenki Wolności.

Według informacji, którymi dysponujemy na dzień dzisiejszy takie działania miały miejsce w Byczynie w kościele Św. Trójcy, w Ostrzeszowie w kościele Św. Królowej Jadwigi, w Dzietrzkowicach w kościele parafialnym, a także w Cieszęcinie w sanktuarium Św. Wojciecha, w Nowych Skalmierzycach w kościele Bożego Ciała, w Sycowie w kościele św. ap. Piotra i Pawła, w Kaliszu w kościele Św. Matki Teresy. W krucjatowym centrum naszej diecezji, w kościele Piotra i Pawła na kaliskim Dobrzecu do posługi zaangażowały się osoby ze wspólnoty Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego i parafianie, którym po prostu zależy na trzeźwej Polsce. Do Parafialnej Księgi Trzeźwości wpisało się 120 (!) osób, w tym wielu zadeklarowało abstynencję do końca życia.

W Ostrowie Wlkp. we wszystkich dziesięciu kościołach krucjatowicze podjęli się prowadzenia rozważań Drogi Krzyżowej w pierwszy lub kolejny piątek Wielkiego Postu. W wielu innych miejscowościach modlitwa w intencji trzeźwości płynęła do Boga przez Niepokalaną. Przepraszaliśmy za grzechy pijaństwa i prosiliśmy o siły do wytrwania w trzeźwości dla tych, którym jest najtrudniej oraz o łaskę abstynencji dla tych, którzy mogą to wyrzeczenie ofiarować w intencji swoich braci i sióstr.

Dziękujemy kapłanom, członkom KWC i innym wspólnotom za podjęcie tego dzieła.

(3 róże różańcowe cały miesiąc modliły się w tej intencji)

Dziękujemy serdecznie, że są ludzie, którym hasło bieżącego roku “Trzeźwość polską racją stanu” trafiło do serca i umysłu i otworzyło na działanie dla dobra innych!

Dorota, Gabriela i Andrzej

Diakonia Wyzwolenia Domowego Kościoła

Ruchu Światło-Życie