„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was.”
(1 P 5, 7)

Słowem wstępu

Słowem wstępu

Rekolekcje

Rekolekcje jako jedno z zobowiązań, są na stałe wpisane w drogę wzrostu każdego z nas. One były u źródła i od nich „wszystko się zaczęło”. Nie są one dodatkiem, ale tak naprawdę cały Ruch powstał z rekolekcji. Podjęcie decyzji o wyjeździe na nie obarczone jest niejednokrotnie wielkim trudem.

Chęć wyjazdu to tylko początek. Kolejno przychodzą pytania:

1 czy będziemy mieli tyle urlopu ?

Planowanie wyjazdu na rekolekcje warto zacząć już na początku roku formacyjnego. Po rozeznaniu, na jakie rekolekcje mamy pragnienie jechać kolejnym krokiem jest rezerwacja czasu wolnego. W Domowym Kościele dłuższe rekolekcje (Oaza Rodzin) trwają 15 dni, do których trzeba doliczyć dzień przyjazdu i powrotu do domu. Te krótsze (np. Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin) zazwyczaj są czterodniowe. Oczywiście każde rekolekcje mają swoją określoną długość i czas, w którym, powinniśmy je przeżyć, ale o tym troszeczkę niżej…

2 czy nasze dzieci mogą jechać ?

Podczas planowania rodzinnego wyjazdu na rekolekcje powinniśmy wziąć pod uwagę wiek naszych dzieci. Oczywiście dzieci w każdym wieku są mile widziane! Niektóre z nich, jeżeli są bardzo małe podczas rekolekcji są pod stałą opieką swoich rodziców. Te starsze zapraszane są do diakonii wychowawczej, gdzie razem z opiekunami spędzają czas na zabawie, modlitwie i realizowaniu odpowiedniego do wieku programu rekolekcji. Pamiętajmy o tym, że dzieci tak jak rodzice mogą formować się w Ruchu Światło-Życie i przeżywać swoje rekolekcje, na które serdecznie zapraszamy a informacje o odpowiednich dla nich rekolekcjach znajdziecie TUTAJ

3 czy damy radę finansowo ?

Koszt udziału w rekolekcjach jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od miejsca, gdzie te rekolekcje się odbywają. Dlatego też podczas planowania rekolekcji powinniśmy wziąć go pod uwagę. Każde rekolekcje gwarantują nam zakwaterowanie, wyżywienie oraz opiekę dla nas i dla naszych dzieci. Dokładną kwotę poznasz kontaktując się z organizatorami rekolekcji. Jeżeli pomimo tego wasze fundusze są niewystarczające zapraszamy do kontaktu ze swoją parą rejonową oraz do zapoznania się z Funduszem Rekolekcyjnym.

4 jakie rekolekcje ? kiedy?

Podczas przeżywania formacji podstawowej (patrz przypis) Domowy Kościół proponuje nam szereg rekolekcji. Te na samym początku, które możemy przeżywać rozpoczynając swoją drogę w oazie to Rekolekcje Ewangelizacyjne – celem ich jest doprowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem i przyjęcia Go przez wiarę w Duchu Świętym jako swojego Pana i Zbawiciela, oraz/lub do odnowienia i pogłębienia tej relacji.

W kolejnym etapie formacji, gdzie celem jest ponowne i świadome odkrycie powołania chrześcijańskiego, wynikającego z przyjęcia chrztu ruch zaprasza nas na Oazę Nowego Życia dla rodzin (ONŻ). Są to rekolekcje piętnastodniowe, które mają charakter katechumenalny (ONŻ I stopnia). Podczas tych rekolekcji omawia się zagadnienia z zakresu duchowości małżeńskiej i katechumenatu rodzinnego. ONŻ II stopnia wprowadza w biblijne podstawy formacji liturgicznej oraz przeżywanie liturgii w rodzinie.

Ważnym elementem formacji podczas tego etapu są także czterodniowe Oazy Rekolekcyjne Animatorów Rodzin (ORAR) I i II stopnia.

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia pogłębia rozumienie istoty, celu, duchowości i metody DK jako nurtu wspólnot rodzinnych w ramach Ruchu Światło-Życie.

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin II stopnia przygotowuje małżeństwa do świadomego podjęcia posługi pary animatorskiej, ukazując wagę i odpowiedzialność zadań podejmowanych przez animatorów.

Kolejnym etapem w formacji jest wprowadzenie w tajemnicę Kościoła oraz pogłębienie i urzeczywistnienie tego, co zostało odkryte w procesie formacji odnośnie własnego powołania i wspólnoty: małżeńskiej, rodzinnej, kręgu, Ruchu Światło-Życie czy całego Kościoła. Szczególnym czasem wchodzenia w te tajemnice jest piętnastodniowa Oaza Nowego Życia III stopnia dla rodzin.

Uczestnicy formacji przeżywają Triduum Paschalne przynajmniej raz w życiu w formie rekolekcji zamkniętych. Powinno to nastąpić nie wcześniej niż po przeżyciu Oazy Nowego Życia II stopnia dla rodzin

Po przeżyciu formacji podstawowej, członkowie Domowego Kościoła, podejmują formację permanentną poprzez ciągłe pogłębianie treści formacji podstawowej. Dlatego też kolejnym krokiem są rekolekcje tematyczne.

Owocem przeżywanej formacji powinno być podjęcie służby (diakonii) we wspólnocie Kościoła. Przygotowaniu do posług w diakoniach pomagają różnego rodzaju rekolekcje specjalistyczne: sesja o pilotowaniu kręgów, Oaza Rekolekcyjna Diakonii Rekolekcji I i II stopnia (ORDR I i II), rekolekcje dla par rejonowych i diecezjalnych, Oaza Rekolekcyjna Diakonii (ORD), rekolekcje diakonijne organizowane przez Ruch Światło-Życie.

1 Treści zaczerpnięte zostały częściowo z Zasad Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, zatwierdzone przez KEP 11 czerwca 2021 r.
2 Etap ewangelizacji i pilotowania, etap deuterokatechumenatu, etap mistagogii.

Aktualności Rekolekcyjne

Aktualności Rekolekcyjne

Rekolekcje Wakacyjne 2023

4 czerwca 2023|Rekolekcje|

05-09.07.2023 – ORAR I STOPNIA W PRZEDBOROWIE Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia (ORAR I stopnia) pogłębia rozumienie istoty, celu, duchowości i metody DK jako nurtu wspólnot rodzinnych w ramach Ruchu Światło-Życie (Zasady DK [...]

Dar rekolekcji.

17 maja 2023|Rekolekcje|

W tym roku mieliśmy duże pragnienie rekolekcji, jednak wiedzieliśmy, że nie będziemy mogli w nich uczestniczyć w wakacje, ze względu na opiekę nad bliską osobą, która właśnie w wakacje będzie miała zabieg operacyjny. Po [...]

Bóg bogaty w miłosierdzie, relacja z rekolekcji.

23 kwietnia 2023|Rekolekcje|

„Bóg bogaty w miłosierdzie” Małżonkowie, rodziny z dziećmi i osoby samotne odpowiedziały na zaproszenie Ruchu Światło- Życie i przybyły w piątkowy wieczór do Ostrzeszowskiej Fary, by skorzystać z rekolekcji ewangelizacyjnych. Odbyły się one w [...]

Fundusz Rekolekcyjny

Fundusz Rekolekcyjny

Wsparcie finansowe

Pomimo tego, że planowanie rekolekcji zaczynamy już dużo wcześniej, odkładamy na nie pieniądze, to czasami kwota, którą musimy zapłacić jest dla nas nieosiągalna.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie z rodzinnego budżetu odłożyć potrzebnej kwoty, kiedy pomimo naszego planu oszczędzania nadal brakuje nam pieniędzy na rekolekcje, pamiętajmy o tym, że jesteśmy częścią wspólnoty. Wspólnoty, której zależy, by każdy mógł wziąć udział w rekolekcjach, a finanse nie mogą być ku temu przeszkodą.

Dlatego też uruchomiliśmy „fundusz rekolekcyjny” – czyli tak zwane dofinansowanie do rekolekcji.

Czym jest ten fundusz? Fundusz to nasza wspólna troska. Dzisiaj Ty możesz coś wpłacić z myślą o innych potrzebujących. Fundusz to nasza troska o realizację zobowiązania uczestnictwach w rekolekcjach. Na nasze wspólnotowe konto oazowe można wpłacać dobrowolną składkę, by pomóc innym wyjechać na rekolekcje. Każda kwota się liczy. Jak mówi stare przysłowie – „ziarnko do ziarnka…”

Jeżeli pomimo włożonego wysiłku finanse stoją na przeszkodzie udziału w rekolekcjach pozwól, by wspólnota mogła Ci pomóc. Skontaktuj się ze swoją parą rejonową, która udzieli Ci odpowiednich informacji.

Jeżeli chcesz wspomóc rekolekcje rodzin Domowego Kościoła:

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie – DK Kalisz.
Nr konta: 07 1240 1574 1111 0011 0248 2552 (Bank PEKAO SA)
tytułem – fundusz rekolekcyjny

Jeżeli chcesz wspomóc rekolekcje Dzieci i Młodzieży lub Oazy Dorosłych:

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie – Diecezja Kaliska.
Nr Konta: 13 1240 1574 1111 0011 2424 6916
tytułem – fundusz rekolekcyjny