„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was.”
(1 P 5, 7)

Słowem wstępu

Słowem wstępu

Rekolekcje

Rekolekcje jako jedno z zobowiązań, są na stałe wpisane w drogę wzrostu każdego z nas. One były u źródła i od nich „wszystko się zaczęło”. Nie są one dodatkiem, ale tak naprawdę cały Ruch powstał z rekolekcji. Podjęcie decyzji o wyjeździe na nie obarczone jest niejednokrotnie wielkim trudem.

Chęć wyjazdu to tylko początek. Kolejno przychodzą pytania:

1 czy będziemy mieli tyle urlopu ?

Planowanie wyjazdu na rekolekcje warto zacząć już na początku roku formacyjnego. Po rozeznaniu, na jakie rekolekcje mamy pragnienie jechać kolejnym krokiem jest rezerwacja czasu wolnego. W Domowym Kościele dłuższe rekolekcje (Oaza Rodzin) trwają 15 dni, do których trzeba doliczyć dzień przyjazdu i powrotu do domu. Te krótsze (np. Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin) zazwyczaj są czterodniowe. Oczywiście każde rekolekcje mają swoją określoną długość i czas, w którym, powinniśmy je przeżyć, ale o tym troszeczkę niżej…

2 czy nasze dzieci mogą jechać ?

Podczas planowania rodzinnego wyjazdu na rekolekcje powinniśmy wziąć pod uwagę wiek naszych dzieci. Oczywiście dzieci w każdym wieku są mile widziane! Niektóre z nich, jeżeli są bardzo małe podczas rekolekcji są pod stałą opieką swoich rodziców. Te starsze zapraszane są do diakonii wychowawczej, gdzie razem z opiekunami spędzają czas na zabawie, modlitwie i realizowaniu odpowiedniego do wieku programu rekolekcji. Pamiętajmy o tym, że dzieci tak jak rodzice mogą formować się w Ruchu Światło-Życie i przeżywać swoje rekolekcje, na które serdecznie zapraszamy a informacje o odpowiednich dla nich rekolekcjach znajdziecie TUTAJ

3 czy damy radę finansowo ?

Koszt udziału w rekolekcjach jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od miejsca, gdzie te rekolekcje się odbywają. Dlatego też podczas planowania rekolekcji powinniśmy wziąć go pod uwagę. Każde rekolekcje gwarantują nam zakwaterowanie, wyżywienie oraz opiekę dla nas i dla naszych dzieci. Dokładną kwotę poznasz kontaktując się z organizatorami rekolekcji. Jeżeli pomimo tego wasze fundusze są niewystarczające zapraszamy do kontaktu ze swoją parą rejonową oraz do zapoznania się z Funduszem Rekolekcyjnym.

4 jakie rekolekcje ? kiedy?

Podczas przeżywania formacji podstawowej (patrz przypis) Domowy Kościół proponuje nam szereg rekolekcji. Te na samym początku, które możemy przeżywać rozpoczynając swoją drogę w oazie to Rekolekcje Ewangelizacyjne – celem ich jest doprowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem i przyjęcia Go przez wiarę w Duchu Świętym jako swojego Pana i Zbawiciela, oraz/lub do odnowienia i pogłębienia tej relacji.

W kolejnym etapie formacji, gdzie celem jest ponowne i świadome odkrycie powołania chrześcijańskiego, wynikającego z przyjęcia chrztu ruch zaprasza nas na Oazę Nowego Życia dla rodzin (ONŻ). Są to rekolekcje piętnastodniowe, które mają charakter katechumenalny (ONŻ I stopnia). Podczas tych rekolekcji omawia się zagadnienia z zakresu duchowości małżeńskiej i katechumenatu rodzinnego. ONŻ II stopnia wprowadza w biblijne podstawy formacji liturgicznej oraz przeżywanie liturgii w rodzinie.

Ważnym elementem formacji podczas tego etapu są także czterodniowe Oazy Rekolekcyjne Animatorów Rodzin (ORAR) I i II stopnia.

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia pogłębia rozumienie istoty, celu, duchowości i metody DK jako nurtu wspólnot rodzinnych w ramach Ruchu Światło-Życie.

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin II stopnia przygotowuje małżeństwa do świadomego podjęcia posługi pary animatorskiej, ukazując wagę i odpowiedzialność zadań podejmowanych przez animatorów.

Kolejnym etapem w formacji jest wprowadzenie w tajemnicę Kościoła oraz pogłębienie i urzeczywistnienie tego, co zostało odkryte w procesie formacji odnośnie własnego powołania i wspólnoty: małżeńskiej, rodzinnej, kręgu, Ruchu Światło-Życie czy całego Kościoła. Szczególnym czasem wchodzenia w te tajemnice jest piętnastodniowa Oaza Nowego Życia III stopnia dla rodzin.

Uczestnicy formacji przeżywają Triduum Paschalne przynajmniej raz w życiu w formie rekolekcji zamkniętych. Powinno to nastąpić nie wcześniej niż po przeżyciu Oazy Nowego Życia II stopnia dla rodzin

Po przeżyciu formacji podstawowej, członkowie Domowego Kościoła, podejmują formację permanentną poprzez ciągłe pogłębianie treści formacji podstawowej. Dlatego też kolejnym krokiem są rekolekcje tematyczne.

Owocem przeżywanej formacji powinno być podjęcie służby (diakonii) we wspólnocie Kościoła. Przygotowaniu do posług w diakoniach pomagają różnego rodzaju rekolekcje specjalistyczne: sesja o pilotowaniu kręgów, Oaza Rekolekcyjna Diakonii Rekolekcji I i II stopnia (ORDR I i II), rekolekcje dla par rejonowych i diecezjalnych, Oaza Rekolekcyjna Diakonii (ORD), rekolekcje diakonijne organizowane przez Ruch Światło-Życie.

1 Treści zaczerpnięte zostały częściowo z Zasad Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, zatwierdzone przez KEP 11 czerwca 2021 r.
2 Etap ewangelizacji i pilotowania, etap deuterokatechumenatu, etap mistagogii.

Aktualności Rekolekcyjne

Aktualności Rekolekcyjne

Zaproszenie na ORAE

15 czerwca 2024|Rekolekcje|

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji, czyli: Oazowiczu Ruszaj, Aby Ewangelizować! Czym jest ewangelizacja? Jak rozmawiać o Chrystusie w domu, w szkole, w pracy, w autobusie czy na ulicy? Czym różni się dzielenie swoją wiarą, od [...]

ORAR II stopnia w Przedborowie

11 października 2023|Rekolekcje|

Chwała Panu za Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin II stopnia, która odbyła się w dniach 9-13 sierpnia w ośrodku PASCHA w Przedborowie, w której wzięło udział 12 par małżeńskich w tym 10 z naszej diecezji, [...]

ORAR 1 stopnia w Przedborowie – świadectwo

30 września 2023|Rekolekcje|

Przedborów ORAR I, 5-9.07.2023 To nasze czwarte rekolekcje formacyjne, ale pierwsze ze swoją diecezją. Jechaliśmy z ogromną radością, ale też niepewnością gdyż zostaliśmy poproszeni przez parę prowadzącą - Renię i Mariusza Modrzyńskich o podjęcie funkcji [...]

Fundusz Rekolekcyjny

Fundusz Rekolekcyjny

Wsparcie finansowe

Pomimo tego, że planowanie rekolekcji zaczynamy już dużo wcześniej, odkładamy na nie pieniądze, to czasami kwota, którą musimy zapłacić jest dla nas nieosiągalna.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie z rodzinnego budżetu odłożyć potrzebnej kwoty, kiedy pomimo naszego planu oszczędzania nadal brakuje nam pieniędzy na rekolekcje, pamiętajmy o tym, że jesteśmy częścią wspólnoty. Wspólnoty, której zależy, by każdy mógł wziąć udział w rekolekcjach, a finanse nie mogą być ku temu przeszkodą.

Dlatego też uruchomiliśmy „fundusz rekolekcyjny” – czyli tak zwane dofinansowanie do rekolekcji.

Czym jest ten fundusz? Fundusz to nasza wspólna troska. Dzisiaj Ty możesz coś wpłacić z myślą o innych potrzebujących. Fundusz to nasza troska o realizację zobowiązania uczestnictwach w rekolekcjach. Na nasze wspólnotowe konto oazowe można wpłacać dobrowolną składkę, by pomóc innym wyjechać na rekolekcje. Każda kwota się liczy. Jak mówi stare przysłowie – „ziarnko do ziarnka…”

Jeżeli pomimo włożonego wysiłku finanse stoją na przeszkodzie udziału w rekolekcjach pozwól, by wspólnota mogła Ci pomóc. Skontaktuj się ze swoją parą rejonową, która udzieli Ci odpowiednich informacji.

Jeżeli chcesz wspomóc rekolekcje rodzin Domowego Kościoła:

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie – DK Kalisz.
Nr konta: 07 1240 1574 1111 0011 0248 2552 (Bank PEKAO SA)
tytułem – fundusz rekolekcyjny

Jeżeli chcesz wspomóc rekolekcje Dzieci i Młodzieży lub Oazy Dorosłych:

Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie – Diecezja Kaliska.
Nr Konta: 13 1240 1574 1111 0011 2424 6916
tytułem – fundusz rekolekcyjny

Planowane rekolekcje

Planowane rekolekcje

Oaza Rodzin I°
w Nysie

Zapraszamy na Oazę Rodzin 1 stopnia do Nysy, nie przypadkiem zwanej „polskim Rzymem”. W urokliwym mieście, położonym nad Nysą Kłodzką, u brzegu Jeziora Nyskiego i u stóp Przedgórza Sudeckiego gościć nas będą Ojcowie Werbiści, w Domu Dobrego Pasterza, zbudowanym na fundamentach dawnej owczarni. Zapraszamy więc, by w dniach 16.07- 01.08.2024 poczuć się jak owce, prowadzone przez Dobrego Pasterza- Jezusa Chrystusa. W tej pasjonującej drodze towarzyszyć nam będzie ks. kanonik Marcin Papuziński, związany czynnie z Domowym Kościołem od kilkunastu lat.

W trakcie naszej wspólnej wędrówki konferencje tematyczne wygłoszą wyjątkowi goście, którzy zapowiedzieli już swoją obecność: w historię Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła wprowadzi nas Urszula Pohl- główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła z Krościenka; wątpliwości związane z chrześcijańskim kierowaniem płodnością rozwieje Diana Paulińska- seksuolog, twórca bloga „Czystość dla małżeństwa”, o formowaniu w DK opowiedzą Kasia i Piotr Kaniowie (była para diecezjalna DK diecezji kaliskiej); o modlitwie i Namiocie Spotkania konferencję wygłosi Ojciec Tomasz Nowak- dominikanin, rekolekcjonista, autor książek i audiobooków.

BĄDŹ JAK OWCA, DAJ SIĘ PROWADZIĆ!

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

ORAR II° w Sadowiu

Każdy albo był, albo jest, albo będzie animatorem, więc są to rekolekcje dla każdego.

Dla kogo?

  • Dla animatorów, którzy nie uczestniczyli w takich rekolekcjach lub uczestniczyli w nich dawno.
  • Dla wszystkich, którzy pragną odejść na kilka dni od swojej codzienności, by przebywać w bliskości z Bogiem i drugim człowiekiem.
  • Dla kapłanów – moderatorów kręgów.

Po co?

  • Rekolekcje pomogą pogłębić więź miłości z Bogiem i współmałżonkiem.
  • Usystematyzują wiedzę o strukturze, drodze formacyjnej, celu, istocie i metodzie Domowego Kościoła.
  • Ułatwią pełnienie posługi animatorskiej w kręgu.
  • Kapłanom-moderatorom ułatwią towarzyszenie małżonkom na drodze formacji.

W tych rekolekcjach mogą uczestniczyć małżeństwa sakramentalne, które:

  • formują się w kręgu DK i przeżyły już Oazę Rodzin I stopnia,
  • w roku formacyjnym 2024/2025 podejmą posługę par animatorskich, a nie uczestniczyły jeszcze w rekolekcjach OR I° (uczestnictwo warunkowe).

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

ORAE w Gostyniu

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji, czyli:

Oazowiczu Ruszaj, Aby Ewangelizować!

Czym jest ewangelizacja? Jak rozmawiać o Chrystusie w domu, w szkole, w pracy, w autobusie czy na ulicy? Czym różni się dzielenie swoją wiarą, od nawracania na siłę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz na ORAE.

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji to rekolekcje przeznaczone dla osób, które pragną podjąć posługę ewangelizacji, nie tylko we wspólnocie, ale także wśród swoich najbliższych, w rodzinie, w sąsiedztwie, w zakładzie pracy…Głównym zadaniem ORAE jest doprowadzenie wszystkich uczestników do osobowego kontaktu w wierze z Chrystusem oraz wzbudzenie w nich pragnienia zbliżenia innych do Chrystusa przez służbę na rzecz ewangelizacji.

Aby uzyskać więcej informacji, kliknij tutaj.